Jacek  Szczerbaniewicz
e-mail:  jacek.szczerbaniewicz@gmail.com

 

Fotografią zajmuję się od kilkunastu lat – jestem laureatem kilkudziesięciu konkursów fotograficznych zarówno w kraju jak i za granicą. Dotychczas miałem dwanaście wystaw indywidualnych, byłem także uczestnikiem kilkuset wystaw zbiorowych i pokonkursowych. W 2015 roku Kapituła Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej przyznała mi tytuł artysty fotografika. Najchętniej zajmuje się fotografią eksperymentalną i poszukującą odwołując się często do konwencji i estetyki mającej swoje źródło w surrealizmie. Do moich ulubionych tematów należą: portret, akt, architektura, martwa natura oraz abstarakcja. Często w swoich zdjęciach odchodzę od wiernego przedstawiania rzeczywistości nadając im charakter bardziej subiektywny, tworząc świat, który nie jest wprawdzie światem realnym, ale pozwala mi przekazywać swoje odczucia i przemyślenia, często wykraczające poza elementy widoczne na fotografii. Jestem członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego,  członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej a od roku 2018 członkiem Ogólnopolskiej Fotograficznej Grupy Twórczej AF 13.

Ważniejsze osiągnięcia:

– wyróżnienia w kategorii CONCEPTUAL (zestawy zdjęć) oraz w kategorii NUDE (zdjęcia pojedyncze) w konkursie MONOVISIONS PHOTOGRAPHY AWARDS 2019

– złoty medal w kategorii OPEN COLOR i wyróżnienie  w kategorii OPEN MONOCHROME w konkursie 5th DOUBLE HALF PHOTO FESTIVAL 2019 w Indiach.

– srebrny medal w kategorii OPEN MONOCHROME w konkursie 9th International Salon of Art Photography Smederevo w Serbii w 2019 roku

– złoty i srebrny medal w konkursie Trierenberg Super Circuit w Austrii w 2009 roku w kategorii „Digital Files Experimental” oraz brązowy medal w tym samym konkursie w roku 2006.

– brązowy medal w międzynarodowym salonie fotografii cyfrowej w Andorze w 2009 roku

– wyróżnienia w konkursie „Tropical Image International Exhibition” w USA w 2009 i 2010 roku.

– drugie miejsce w konkursie fotografii cyfrowej VOAV w Wiedniu w 2005 roku

– pierwsze miejsce w konkursie fotografii czarno-białej w Czechach w 2005 roku

– pierwsze miejsce w konkursie „Bez granic” w Bielsku-Białej w 2005 roku oraz trzecie miejsce w tymże konkursie w 2006 roku – w kategorii „Eksperyment bez granic”

– pierwsze miejsce w konkursie na zdjęcie roku organizowanym przez czasopismo FOTO-KURIER w 2007 i 2009.

– drugie miejsce w konkursie „Cyberfoto” w Częstochowie w 2004 i 2011 roku a także wyróżnienia w 2005 oraz w latach 2009 – 2018.

– pierwsze miejsce w konkursie „Zestaw” w Świdnicy w 2004 roku.

– srebrny medal w 2018 roku oraz pięć nagród specjalnych i wyróżnienień w Międzynarodowym Konkursie Fotografii Niekonwencjonalnej „Foto Odlot” w Rzeszowie w latach 2003 – 2009.

– trzecie miejsce w konkursie „Martwa Natura w Fotografii’ w Częstochowie w 2005 roku

– drugie miejsce na Biennale Fotografii Czarno-Białej w Radomsku w 2005 roku

– wyróżnienie w konkursie „City After Eight” w Warszawie w 2005 roku

– dwukrotnie trzecie miejsce w konkursie „Radomskie Małe Formaty” w 2003 i 2004 roku

– srebrny medal na Fotograficznych Mistrzostwach Polski w Warszawie w 2000 roku

– pierwsze miejsce w krajowej edycji konkursu „Agfa European Portrait Award” w 1999 roku.

– dziesięciokrotnie pierwsze miejsce w konkursie „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie” w latach 1998-2017.

– akceptacje na wystawy pokonkursowe w Polsce, Czechach, Słowenii, Austrii, Australii, USA, Katarze, Hiszpanii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Serbii, Indiach, Czarnogórze, Grecji, Andorze, Szwajcarii, Wietnamie  i Tanzanii.